תשובות לשאלות נפוצות

האם מותר להושיב תינוק שעדיין לא התיישב בעצמו?

לא.

 

הורים רבים עושים זאת מתוך מחשבה שזה ילמד את התינוק להתיישב לבד. אולם זוהי טעות נפוצה אשר יכולה דווקא להזיק

תינוק מתיישב (ובכלל, זה נכון לכל שלב התפתחותי) כאשר כלל מערכות הגוף שלו מוכנות לכך: השרירים הזוקפים, עמוד השדרה, האגן וכו'. במילים פשוטות יותר: הוא מתיישב כאשר גופו יכול לשאת זאת.

אם נושיב את התינוק לפני הזמן- אנו עלולים להזיק לו, כיוון שייתכן ומערכות גופו לא הגיעו למצב של בשלות ואינן יכולות לשאת את המנח הזה כראוי. זה עלול לפגוע בהתפתחות עמוד השדרה, ביציבה וליצור נזק בלתי הפיך. 

אם את מרגישה שמשהו מעכב את ההתיישבות העצמאית זכרי שישנם כל כך הרבה גורמים לכך שתינוק לא מתיישב בעצמו ומומלץ לפנות לבירור התפתחותי מקצועי.

התינוק שלי דילג על זחילת גחון, על זחילת 6 וישר נעמד. זה בסדר?

נפריד בין שני דברים:

זחילת גחון- אינה קריטית להתפתחות, כפי שהרבה סוברים. זו זחילה שבעיקר מעלה את המודעות של התינוק לכך שהוא יכול לנוע במרחב.

זחילת "שש"- זחילה חשובה להתפתחות, מחזקת את חגורת הכתפיים של התינוק ותורמת להתפתחות מערכת ההצלבה, תיאום בין יד לרגל ומערכות נוירולוגיות חשובות נוספות.

תינוקות רבים נעמדים לפני שזוחלים על 6. חשוב לבחון כל מקרה לגופו ולהבין האם מדובר בתהליך התפתחות תקין או שיש עניין שמפריע לתינוק ומונע ממנו זחילת 6.

בת 10 חודשים ועדיין לא זוחלת. האם זה תקין?

זחילה אצל תינוקות מתפתחת בין גיל 5-7 חודשים. ישנם מקדימים מעט וישנם מאחרים מעט, אך זה פחות או יותר הטווח. בפגישה ניתן לבצע מבדק ולראות מה מעכב את הזחילה, כאשר ברוב המקרים הטיפול הוא מאוד מהיר ופשוט וכמובן- ממש לא כואב או מלווה בחוסר נעימות ובכי, אלא תוך כדי משחק עם התינוקת.

שמתי לב שהבן שלי משתמש בעיקר בצד שמאל. מזיז יותר את רגל שמאל בזחילה, לוקח אוכל עם יד שמאל. מה זה אומר?

הורים רבים טועים לחשוב שניתן כבר להבחין ביד דומיננטית ("ימני"/"שמאלי") כבר בגילאים המוקדמים. אך כאמור, זוהי טעות.

במהלך ההתפתחות התקין, תינוקות אמורים להשתמש בשני צידי הגוף שלהם. הם עושים זאת בהדרגה, אך בסופו של דבר שני צידי הגוף אמורים להיות פעילים בערך באותה המידה. לדוגמה: תינוק יתחיל לבצע סיבוב ציר לצד ימין ואחרי שבועיים-שלושה של תרגול הוא כבר יסתובב גם לצד שמאל (או ההיפך). יתהפך קודם לצד ימין ואחר כך לצד שמאל.

במידה והורה מבחין בחוסר איזון בין הצדדים - כדאי לברר את הסיבה לכך, על מנת לפתור זאת בהקדם ולשמור על מהלך ההתפתחות התקין. ברוב המקרים הטיפול הוא פשוט והתוצאות נראות לעין כבר באופן מיידי.

התינוקת שלי לא מוכנה לשכב על הבטן, לא משנה מה, פשוט בוכה וצועקת....

שכיבה על הבטן קריטית להתפתחות. המון תינוקות סובלים מעיכוב התפתחותי ובעיות הנובעות מכך שלא הושכבו על הבטן. בין אם מבכי ובין אם מפירוש לא נכון להנחיית משרד הבריאות על מנת למנוע מוות בעריסה (הורים לא משכיבים כלל, בעוד שההמלצה היא כן להשכיב בזמן עירות ובזמן שניתן לפקח על התינוק).

הדבר מוביל לכך שהרבה תינוקות לא אוהבים לשכב על הבטן, ודיי בצדק למען האמת. שכיבה על הבטן דורשת מהתינוק המון: שימוש בשרירים הזוקפים בגב, חגורת כתפיים חזקה, זקיפת צוואר, מנח נכון של הידיים ועוד.

עם זאת, לא מדובר בתורה מסיני, ובהנחיה נכונה ופשוטה- השכיבה על הבטן תיראה לגמרי אחרת 🙂 

 

האם ניתן לסייע לתינוק שסובל מריפלוקס?

ריפלוקס הוא בעצם מצב בו תכולת הקיבה של התינוק עולה בחזרה בושט. המצב הזה גורם לסבל נוראי המלווה בפליטות רבות ועוצמתיות וכאב מאוד גדול לתינוק.

ריפלוקס יכול להיווצר ממגוון סיבות כדוגמת: תינוק שנולד טרם זמנו ומערכת העיכול אינה מפותחת דיה ; השריר הטבעתי בין הוושט לקיבה לא חזק מספיק ולא נסגר או ההיפך- מכווץ וסגור חזק מידי ;  רגישות למזון ועוד.

הסבל גדול- הן לתינוק והן להורים. פעמים רבות ההמלצה הטיפולית כוללת טיפול תרופתי, האכלה במזון מיוחד ועוד.

אולם חשוב לציין שניתן לסייע לטיפול בריפלוקס באמצעות שיטת ורדי. השיטה פונה ישירות לחיזוק השריר הטבעתי ותורמת לשיפור עצום בריפלוקס והקלה על התינוק.

מוזמנת לפנות אליי למידע נוסף.

 

מהו רפלקס מורו?

רפלקס מוֹרוֹ (Moro) הוא רפלקס מולד המתבטא בפרישת וקיפול זרועת ולעתים בכי, מופיע אצל תינוקות בעת בהלה, למשל כתגובה לנפילת הראש אחורנית. הוא נראה בעל ערך הישרדותי פוטנציאלי, של היצמדות לאם או למטפל.

ניתן להבחין ברפלקס בצורתו הלא שלמה כבר אצל פגים שנולדו - לאחר השבוע ה 28 להריון, והוא מופיע בצורתו המלאה אצל אלו שנולדו החל מהשבוע ה 34 . הרפלקס בדרך כלל נעלם בגיל שישה חודשים.

הרפלקס מופיע בתגובה לרעש חזק ובלתי צפוי או כשהתינוק חש שהוא נופל. זהו ככל הנראה הפחד היחיד שאינו נלמד וקיים אצל תינוקות אדם מזמן לידתם.

החשיבות הרפואית של הרפלקס היא בהערכת האינטגרציה של מערכת העצבים המרכזית.

עד גיל חודשיים רפלקס מורו אמור לסיים את תפקידו, ידי התינוק אמורות לנוע בחופשיות ואינן אמורות עוד לנוע אחורנית בעת בהלה.

תינוקות הסובלים מחוסר מודעות לחלק גופם הקדמי, וטרם עברו את שלב ה"מורו", עלולים לחוות פגיעה בהתפתחות כגון הובלת ידיים לפה, מעבר קו אמצע ועוד. אלו פעולות אלו קשורות לאותו רפלקס מבחינת מערכת העצבים, ולכן כל עוד הרפלקס פעיל - פעולות אלו לא יתבצעו באופן תקין. 

באיזה גיל תינוקות מתחילים לחייך באופן מודע?

בסביבות גיל חודשיים תינוקות אמורים לחייך באופן מודע. 

החיוך נובע בין השאר מהיכולת הבסיסית ביותר של התינוק לתקשר על ידי יצירת קשר עין. תינוקות שאינם זוקפים את ראשם כראוי- יתקשו ביצירת קשר עין תקין.

בנוסף לתפקוד המוטורי- יש לבחון גם את תפקודו הקוגניטיבי והרגשי של התינוק.

התינוקת שלי בת 3 חודשים וכבר נעמדת ויושבת בעצמה ע"י שהיא נתמכת בי ומושכת את עצמה לישיבה! זה בסדר?

כן ולא.

למה כן? לתינוקות ישנו "רפלקס לפיתה" עמו הם נולדים. זה בדיוק אותו רפלקס שתבחינו בו אם תניחו את האצבע שלכם בכף ידו של התינוק והוא ייאחז בה מיד.

כמו כן, תינוקות נולדים גם עם "רפלקס הליכה", הם יודעים ללכת עוד הרבה לפני שמבצעים זאת בפועל 🙂

אז למה לא בעצם? 

קיומו של הרפלקס מעיד על הולכה עצבית תקינה ושיווי משקל תקין של התינוק. לא מדובר בפעולה מתוכננת.

בשני המקרים מילת המפתח היא זמן. לכל שלב התפתחותי ישנו הזמן המתאים לו, והזמן הזה נקבע ע"י בשלות התינוק. שני הרפלקסים שצויינו מעלה עלולים לייצר מצב בו התינוק "נאחז" במשהו ומביא עצמו להתיישבות עוד בטרם גופו בשל לכך, ולו רק בגלל הרפלקס.

דוגמה נפוצה לכך היא תינוקות אשר נתפסים על מעקה העגלה ומושכים את עצמם לישיבה. זו אינה צורה נכונה להתיישבות, וכדאי למנוע את זה פשוט על ידי הורדת מעקה העגלה.

חשוב לוודא שהתינוק אכן בשל פיזית לעמידה ולישיבה, גיל 3 חודשים זה אכן מוקדם מעט וכדאי לבצע תרגילים אשר יסייעו לחזק את מערכות גופו השונות לקראת ישיבה ועמידה.

האם "שיטת ורדי" היא בעצם פיזיותרפיה?

לא.

בטיפול פיזיותרפי העבודה היא על העצב-שריר-שלד. אדם שעבר תאונה, למשל, יצטרך לעבוד מחדש על השליטה בשריריו והעבודה עמם. הפיזיותרפיה תתן לכך מענה מצויין. כך גם עבור מי שעבר אירוע מוחי למשל.

לעומת זאת, "שיטת ורדי" עובדת על החיבור הנוירו-פיזיולוגי: בין המוח והתהליכים המתרחשים בו, לבין פעולות מוטוריות שאנו מבצעים.

באמצעות "שיטת ורדי" אנו בעצם מחזקים במוח אזורים שפחות קיבלו גירוי, וכך פותרים לא רק את הבעיה הנקודתית אלא מסייעים למנוע בעיות נוספות בעתיד, אשר נובעות מכך שאותו אזור במוח לא עבר גירוי.

למשל: מערכת ההצלבה. אם מערכת זו אינה תקינה- בינקות זה יבוא לידי ביטוי בין השאר בקושי בזחילה. בבגרות זה יבוא לידי ביטוי בהפרעות קשב וריכוז, לדוגמה. בעבודה ב"שיטת ורדי" נחזק את החיבור בין תהליכי המוח לבין הפעולות המוטוריות.

הבן שלי בן 4 חודשים ומתהפך בלילה מהגב לבטן. האם זה בסדר? צריך להפוך אותו על הגב?

מרגע שתינוק יודע להתהפך מהבן לגב ומהגב לבטן אין צורך להפוך אותו. כן חשוב להיות עירניים ולהשגיח היטב וכן לוודא שאין גורמי אחרים שעלולים לסכן אותו.

מה בעצם הרעיון מאחורי שיטת ורדי?

בשתי מילים: סוד הפשטות 🙂

ובהרחבה, בבסיס שיטת ורדי נמצאת ההנחה שההתפתחות הנוירופיזיולוגית של התינוק, במיוחד בשנה הראשונה לחייו, היא בעלת קשר ישיר להתפתחותו הקוגניטיבית ולמיצוי הפוטנציאל שלו בעתיד. מחקרים כבר הראו בעבר את הקשר להתפתחות של לקויות למידה כתוצאה מעיכוב התפתחותי פיזי, דבר שהוא גם דיי הגיוני אם חושבים על זה: תינוק שלא מצליח להגיע לצעצוע כיוון שהוא לא יודע להתהפך או לזחול עדיין - יחוש מתוסכל, יחווה חווייה שלילית ולא יצליח לחקור את העולם בצורה שהוא רוצה. או תינוק שסובל מריפלוקס, שלא טופל כראוי, עלול לחוות בעיות באכילה בעתיד ולהימנע לחלוטין ממאכלים מסויימם, בזמן שניתן למנוע זאת ולטפל באופן יעיל בריפלוקס באמצעות שיטת ורדי.

נכון, כל התינוקות (שאין להם בעיה פיזיולוגית כלשהי) ישבו וילכו בסופו של דבר. אך ישנה חשיבות עצומה לדרך שבה זה קורה.

לא סתם ילד עובר את כל שלבי ההתפתחות הפיזיים, הרצף הזה קובע את התפתחותו בעולם. בין אם מדובר בדוגמה כמו שנתתי למעלה או בין אם מדובר ביחס של הסביבה אליו, למשל תינוק בן שנה וחצי שעדיין לא זוחל בזמן ששאר ילדי הגן כבר הולכים ברובם. חשבו על החווייה שהתינוק הזה עובר.

מלבד כל זה, הטיפול בשיטת ורדי הוא לעולם לעולם לעולם לא תחת בכי! כל התרגילים הם נעימים, תוך כדי משחק ואת רובם ניתן לבצע בכל בית בצורה שגרתית, כמו למשל בזמן החלפת חיתול, אכילה וכו'.

לא מצאת תשובה לשאלתך?

מוזמנת לפנות אליי לשיחת התייעצות בחינם: 052-4761310

או שתוכלי להשאיר את פרטייך ואחזור אלייך בהקדם