מה זה ריפלוקס?

ריפלוקס הוא מצב ממנו סובלים תינוקות רבים, כיוון שתכולת הקיבה שלהם עולה בחזרה דרך הושט. הדבר יוצר אי נוחות רבה וכאב אצל התינוק.

למעשה, אפשר להגיד שלכל התינוקות יש ריפלוקס, מכיוון שמערכת העיכול שלהם "חדשה" ועדיין בשלבי הסתגלות לתנאים החדשים. אולם, מרבית התינוקות לא סובלים מכך, ועל כך ארחיב בהמשך הפוסט.

כמו כן, חשוב להבחין בין ריפלוקס סמוי לגלוי.

שמעו את הבכי של התינוקת בסרטון, זה בכי של ריפלוקס, בכי של כאב עצום.

מה התסמינים של ריפלוקס אצל תינוקות?

במקרה ומדובר בריפלוקס גלוי, חלק מהתסמינים שיכולים להצביע על כך שמדובר בריפלוקס הם פליטות מרובות ותכופות, הקאות בקשת, בכי חזק ועוצמתי המצביע על כאב ותסמינים נוספים.

לעומת זאת, בריפלוקס סמוי לא יהיו הקאות בקשת או פליטות מרובות, אך אם שמים לב לכך- ניתן לשמוע וגם להרגיש את הזרם של הריפלוקס עולה לתינוק ולאחריו מיד בכי עוצמתי מאוד.

בשני המקרים הבכי יהיה מאוד עוצמתי וחריג, ממש צרחות צורמות, שניכר ממנו שהתינוק או התינוקת סובלים מאוד.

חשוב להדגיש שכל התסמינים האלו לבד או לחוד אינם מצביעים בהכרח על ריפלוקס ויכולים להעיד על בעיה אחרת, ולכן מאוד חשוב שרופא (לא אחות, לא חברה. רופא) יאבחן את התינוק.

מהן הסיבות לריפלוקס אצל תינוקות?

כפי שכתבתי בהתחלה, לכל התינוקות יש ריפלוקס כזה או אחר. התינוק אוכל, האוכל מגיע לקיבה וחומצות שונות מתחילות לפעול. במצב של ריפלוקס- האוכל והחומצות ביחד עולים במעלה הוושט. במידה והריפלוקס גלוי- התינוק יפלוט/יקיא בקשת. במידה והריפלוקס סמוי- התינוק יבלע את מה שעלה ולא נבחין בסימן חיצוני.

בין הקיבה שלנו לוושט ישנו סוגר שיודע להיפתח ולהיסגר בהתאם לצורך. כשאוכל צריך לעבור לקיבה- הסוגר נפתח ונסגר מיד כדי שתכולת הקיבה תישאר במקומה. 

במצב של ריפלוקס - הסוגר חלש מידי ולא נסגר כמו שצריך או שהוא סגור ולא מסונכרן ואז תכולת הקיבה עולה. כמו כן, ישנם תינוקות שמערכת העיכול שלהם עדיין לא בשלה מספיק (למשל תינוקות שנולדו לפני הזמן).

Acid reflux and heartburn infographic

מה ההשלכות?

  • קושי לאורך כל שעות היום. הן קושי פיזי והן קושי נפשי. מדובר בתינוק שכל היום סובב סביב ההאכלה שלו והניקיון, אסור להשכיב אותו למשך 40 דקות לאחר הארוחה, מה שעלול ליצור עיכוב התפתחותי.
  • קושי בהנקה.
  • קושי בשכיבה על הבטן.
  • הפרעות אכילה והימנעות ממאכלים מסויימים בעתיד (בייחוד מאכלים ללא מרקם ברור או מאכלים עם חומציות כמו מרבית הפירות והירקות).
  • בריפלוקס קשה עלולה להיווצר בעיה במערכת ההצלבה.

איך מטפלים בתינוק עם ריפלוקס?

למרבה ההפתעה, אפשר לטפל בריפלוקס ואפילו להעלים אותו לגמרי. 

בדרך כלל הטיפול הרפואי הניתן הוא תחליף מזון מיוחד (ולא טעים.....) ולעיתים גם מצורף טיפול תרופתי.

בשיטת ורדי, לעומת זאת, אנו פונים לטפל ישירות בשריר הטבעתי המחבר בין הושט לקיבה ובעצם משפרים את התפקוד שלו ומחזקים אותו.

טיפול בריפלוקס בשיטת ורדי הוא ללא בכי, ללא כאב, והתוצאות נראות לעין אחרי מספר מפגשים, לצד עבודה בבית.

חושדת שלבייבי שלך יש ריפלוקס? תני לי לפזר את הערפל.... דברי איתי ואשמח לסייע לך עם מידע מסודר בהתאם לתינוק שלך 🙂

או התקשרי: 052-4761310

השארת תגובה