מה זו היפוטוניה?

היפוטוניה מתארת מצב של טונוס שרירים נמוך. טונוס הוא בעצם מתח השריר שלנו במצב של מנוחה, כאשר במצב זה אמור להישמר מתח שריר בסיסי מסויים. במצב של היפוטוניה מתח השריר נמוך מאוד, יותר מהרגיל.

מה התסמינים של היפוטוניה אצל תינוקות?

תינוק היפוטוני ירגיש לנו מאוד רך, "נוזלי", לרוב נראה עיכוב התפתחותי (למשל- תינוק שלא מתהפך עדיין בגיל 5 חודשים, לא מזיז ידיים, מאוד סטטי ועוד).  ישנה גם היפוטוניה של חלל הפה, ובמקרה זה נראה בעיות באכילה, קושי ביניקה, בכי מאוד חלש.

מדובר בתינוקות "נוחים" (כמובן באופן שגוי ומוטעה) שלא זזים כמעט כלל, נרדמים בלי בעיה, והדגש המרכזי הוא שהם מאוד סטטיים ושקטים.

 

מהן הסיבות להיפוטוניה אצל תינוקות?

היפוטוניה יכולה להיות מצב מולד, ובמקרה הזה הטיפול בה דורש "תחזוקה" כל הזמן, גם בבגרות. היא יכולה להופיע גם למשל אחרי אשפוז ארוך או כל מצב אחר של חוסר תנועתיות והתנוונות של השריר. סיבות נוספות יכולות להיות נוירולוגיות או עקב טראומה כלשהי.

מה ההשלכות?

היפוטוניה שלא מטופלת בצורה נכונה ובזמן עלולה להוביל לעיכוב התפתחותי, שכן מדובר בתינוקות שברמה הקוגניטיבית הם בסדר גמור אך אין להם את היכולת הפיזית לחקור את העולם ולנוע בסביבתם כפי שהיו רוצים. הם לא מצליחים להחזיק את עצמם, קשהלהם לשכב על הבטן וזה מאוד מתסכל ועלול ליצור חווייה שלילית שתוביל לפער בהתפתחות.

ישנו גם קשר בין תינוקות הסובלים מהיפוטוניה להופעתן של לקויות למידה, הפרעות קשב ומסורבלות בתנועה בהמשך.

איך מטפלים בתינוק עם היפוטוניה?

הטיפול בהיפוטוניה אצל תינוקות הוא ע"י העלאת המודעות לשרירים שאינם פעילים כרגע, חיזוק שלהם ולימוד דרך הפעלת התנגדויות.

חשוב לציין שטיפול בהיפוטוניה מניב תוצאות מאוד מאוד מהר, ותינוקות רבים מגיבים כבר במפגש הראשון.

חושבת שלבייבי שלך יש היפוטוניה? דברי איתי ואשמח לסייע לך עם מידע מסודר בהתאם לתינוק שלך 🙂

או התקשרי: 052-4761310

השארת תגובה